Jak wygląda planeta uran

Pobierz

Planeta ta została odkryta przypadkowo w XVIII w. przez Williama Herschela, wybitnego astronoma.Uran jest cztery razy większy od Ziemi.Jego okres obiegu wynosi 84 lata ziemskie - dłuższy mają tylko Neptun i Pluton.. Rok trwa 84 lata Masa Urana jest około 14,5 razy większa od masy Ziemi.uran, U, 92 (łac. uranium) Grupa, okres, blok -, 7, f. Stopień utlenienia: III, IV, V, VI.. PubChem: 23989Uran jest siódmą planetą Układu Słonecznego, znajduje się już na granicy widzialności gołym okiem.. Przez większe teleskopy amatorskie o średnicy obiektywu pomiędzy 15 i 23 cm planeta wygląda jak blady, cyjanowy (turkusowy) dysk z wyraźnym pociemnieniem brzegowym.. Za barwę Urana odpowiada metan.. Cechą charakterystyczną planety jest położenie jej osi obrotu.. Wchodzi w skład planet gazowych, jednak jej masa jest o wiele mniejsza od planet gazowych takich jak Jowisz czy Saturn.. Oś obrotu Urana nachylona jest pod kątem 980 do płaszczyzny orbity planety wokół Słońca.Zatem, w odróznieniu od innych planet, Uran obraca się, jak gdyby leżąc na boku.Tak duże nachylenie osi sprawia, że w .Feb 2, 20221 day agoJun 15, 2020Nov 29, 2020 Właściwości tlenków: słabo zasadowe.. Inne ciekawostki.. Przy pomocy dużego teleskopu (ok. 25 cm lub większego) można dostrzec chmury na powierzchni, jak również niektóre z większych satelitów, jak Tytania i Oberon.Apr 27, 2022Oct 13, 2021Dec 3, 2021Uran planeta - budowa i opis..

Zielona planeta.

Atmosfera Uranu jest zbudowana z wodoru (który dominuje) i z metanu.. 52 tysiące kilometrów- tyle wynosi średnica planety.. Na przykład lato na południowym biegunie Urana trwa 42 lata!. Znajduje się w odległości 2,9 miliarda km.od słońca.. Jest cyjanowo-niebieską planetą.. Uran jest planetą cięższą od Ziemi o 14,5 razy.. Zrób zdjęcia Urana.. Największa z planet skalistych.. Temperatura topnienia: 1135 °C.. Lodowy olbrzym otoczony jest trzynastoma bladymi pierścieniami i 27 księżycami.. Jest odchylony w stosunku do swojej orbity o 90 o.. Wraz ze zmianą odległości planety od Ziemi, od 2586×10 6 km do 3153×10 6 km, (średnio 19,2 j.a.) zmienia się jej jasność od +5,4 m do +6,0 m.. Stan skupienia: stały Gęstość: 19 050 kg/m³.. Wygląda, jakby nie obracał się wokół słońca, a toczył jak ogromna piłka.Uran posiada 27 księżyców i układ pierścieni, ale na samej planecie nie dostrzeżono nic godnego uwagi.. Jest planetą gazową o gęstości 1,318 g/cm³ i średnicy 51 tys.km.. Sonda Voyager 2, przelatując obok Urana w 1986 roku, sfotografowała tylko kilka chmur metanowych.. Przy pomocy dużego teleskopu (ok. 25 cm lub większego) można dostrzec chmury na powierzchni, jak również niektóre z większych satelitów, jak Tytania i Oberon.Uran to jedyna planeta Układu Słonecznego, której oś znajduje się w płaszczyźnie ruchu obiegowego wokół Słońca, a więc Uran wiruje leżąc na boku..

Jego wygląd jest najbardziej ...Oct 13, 2021Jak wygląda Uran?

Nachylenie osi obrotu Urana powoduje ciekawy układ stref klimatycznych i pór roku.. Ciężko jest go zauważyć bez teleskopu.. Temperatura wrzenia: 4131 °C.. Ciekawostki o Ziemi Posiada jednego satelitę naturalnego .Uran.. W skład tej powłoki wchodzą: Wodór o zawartości 84%; Hel o zawartości 15 %; Metan i ogromnej zawartości jak na pozostałe planety gazowe; AmoniakJest to siódma planeta od Słońca, a okrążenie Słońca zajmuje około 84 lat ziemskich.. Uran to trzeci gazowy olbrzym w naszym układzie.. 10 ciekawostek o Drodze Mlecznej.. Jego okres obiegu wynosi 84 lata ziemskie - dłuższy mają tylko Neptun i Pluton.Uran ja wszystkie planety - olbrzymy, należące do grupy planet zewnętrznych nie ma stałej powierzchni ale zbudowany jest z gazów o grubości kilkuset kilometrów.. Nie to jest jednak jego najważniejszym wyróżnikiem, ale fakt, że spośród trzech występujących w przyrodzie izotopów uranu jeden, uran-235, jako jedyny na świecie podlega rozszczepieniu nuklearnemu.Oś obrotu Urana jest nachylona pod kątem 97,77 stopnia co sprawia że planeta kręci się wokół osi leżąc "na boku" względem Słońca..

Zbadaj skład planety, jej pochylenie i dlaczego wygląda tak, jak wygląda.

Wykonanie modelu podczas nauki o Uranie zapewnia uczniom bardziej interaktywną lekcję.. Nachylenie równika Urana do płaszczyzny jego orbity wynosi 97,9°, dlatego też obrót planety, podobnie jak obrót Wenus, jest wsteczny.Mar 4, 2022Nov 6, 2020Aug 27, 2020Przez większe teleskopy amatorskie o średnicy obiektywu pomiędzy 15 i 23 cm planeta wygląda jak blady, cyjanowy (turkusowy) dysk z wyraźnym pociemnieniem brzegowym.. Właściwości metaliczne aktynowiec.. Planeta Ziemia, matka wszelakiego życia jakie obecnie znamy..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt