Cechy kreona jako władcy

Pobierz

Poślubił Eurydykę, z którą miał syna Hajmona.. Stara się przemówić do króla logicznymi argumentami.. Antygona, siostra Polinejkesa i Eteoklesa, którzy stoczyli bratobójczą walkę o tron, łamie zakaz aktualnego władcy Teb, Kreona, i dokonuje symbolicznego pogrzebu brata - zdrajcy państwa, Polinejkesa.. Prosze o pomoc w karcie pracy +0 pkt.. Nigdy się nie mylił.Jednaj u Kreona do głosu zawsze dochodził rozum, który nie zawsze wytyczał mu dobrą drogę.. Kreon był dwukrotnym władcą Teb, człowiekiem ślepo zapatrzonym w siebie.. Z dumą i godnością potrafiła wytknąć Kreonowi nie tylko jego okrutny charakter, ale również skrytykować metody sprawowania władzy.Tak jak każdy człowiek, Kreon miał też pozytywne cechy.. Chciał być jak najlepszym władcą, lecz jego poglądy i zasady zmuszały go do bycia w pewnych momentach bezwzględnym i okrutnym.. Odpowiedz.. Najnowsze pytania w kategorii Język Polski .. Najnowsze pytania w kategorii Język Polski .. Jest też uparty, popędliwy, gwałtowny, ma skłonność do .Oceń Kreona jako władcę.. A.Gdybym był bogaty,_____.. Kreon mimo tego, iż był władcą nie do końca rozważnym i przewidującym był jednak władcą sprawiedliwym gdyż skazując Antygonę na kare śmierci nie miał na uwadze ich względów rodzinnych.. Oskarżył Antygonę, która wbrew zakazowi władcy pochowała ciało swego brata Polinejkesa, o zdradę i nieprzestrzeganie prawa.Hajmon w pierwszym momencie daje się poznać jako postać bardzo twardo stąpająca po ziemi..

Twoim ja, ojcze!Cechy dobrego władcy.

Nie zważając na pokrewieństwo z Antygoną, wydał na nią bardzo surowy wyrok.Sofokles, jeden z najbardziej znanych tragików starożytności w tragedii Antygona przedstawił portret władcy tyrana.. 4/7 Uzupełnij podane zdania.. Kreon bronił prawa ustanowionego przez ludzi.. Pragnie jego dobra, odwodząc go od rozpaczy po Antygonie.. Uważał, że jako król ma zawsze rację, a podwładni powinni jedynie być mu posłuszni.. Proszę o pomoc .. Jest również nieugięta oraz .c.). Po zdobyciu tronu chciał zaprowadzić w swoim państwie porządek, oczyścić z wrogów i zdrajców.. Edyp wysyła go do Delf, wyroczni Apollina, by dowiedział się, co trzeba zrobić, by uratować miasto.Większe pole do popisu mieli Jakub Mikołajczak jako Edyp i Krzysztof Żarowski w roli Kreona.. Chciał być jak najlepszym władcą, lecz jego poglądy i zasady zmuszały go do bycia w pewnych momentach bezwzględnym i okrutnym.. Dla kobiety liczą się przede wszystkim wartości takie jak rodzina - uważa je za ważniejsze od wszystkich pozostałych, kieruje się emocjami i przywiązaniem do zmarłego brata.. Została skazana na śmierć przez Kreona, co pociągnęło za sobą szereg nieszczęść związanych z jego własną rodziną.Jednak pewne z cech dobrego władcy zawsze są stałe i niezmienne.. *jak sprawuje władze..

Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną.Jakie są cechy Kreona jako władcy?

Porównajcie z Makbetem.. *jaki chce być.. Moim zdaniem ta druga cecha jego postępowania jednak przeważa, ale nie dlatego, że powinien był pozwolić pochować brata Antygonie, tylko dlatego, że po prostu nie umiał rządzić ludźmi.Wytknęła władcy bezwzględność, okrucieństwo i odwrót od tradycyjnych wartości.. Odpowiedzi: 0 .. Winien być sprawiedliwym sędzią dla swoich poddanych, dobrym nauczycielem i wzorem do naśladowania.. Jej rodzicami są Edyp oraz Jokasta.. Były to przede wszystkim: dbałość o państwo i jego obywateli, umiejętność poświęcenia dla kraju wszystkiego, patriotyzm, mądrość, rozwaga i inteligencja, pomysłowość, sprawiedliwość, odwaga, uczciwość.Pierwszy jako bohater - obrońca ojczyzny, drugi jako tchórz.. Był obiektywny.. Był gotów zrobić wszystko, aby nie ulec Antygonie i nie przyznać się do popełnionego błędu, a tym samym pokazać swoją niższośc.Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.. .Antygona to kobieta porywcza, energiczna i przekonana o swoich racjach.. Jego lekkomyślność i brak wyobraźni spowodowały samobójstwo syna, żony i siostrzenicy.Pragnie byś królem sprawiedliwym, złego pragnienia wynika pierwszy jego rozkaz: myśl, że sprawiedliwe bd nagrodzić bohatera, który zginął w obronie ojczyzny, uroczystym pogrzebem, a zdrajcę pozbawienia pogrzebu..

Jest odważna i dumna, czego dowodem jest to, iż nie boi się sprzeciwić rozkazom władcy Teb.

Jego pierwsze słowa skierowane do Kreona wyrażają ogromny szacunek, jakim go darzy.. Odpowiedz.. Antygona jest tytułową bohaterką utworu.. Podważała jego rolę jako króla.. Antygona stawia prawa boskie ponad prawami ludzkimi.. Był obiektywny.. *czy liczy się z opinią ludu.. Nie potrafi przyznać się do błędu, jest niesprawiedliwy, tchórzliwy, za wartościowe uważa tylko swoje zdanie, nie liczył się z opinią publiczną, wśród poddanych wzbudzał .Podaj cechy Kreona jako władcy(min.5) +0 pkt.. Dla Kreona najważniejsza okazuje się być władza.. Użyj czasowników w trybie przypuszczającym.. Potrzebuje na czwartek +2 pkt.. Kreon jest jednym z głównych bohaterów dramatu pt. "Antygona", której autorem jest jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy - Sofokles.. Czy rozwiążecie mi czytanie ze zrozumieniem .. Wydaje mi się, że zarządzanie państwem jest misją, a każdy świadomie podejmujący rządy człowiek powinien zdawać sobie sprawę z tego ile kosztuje ona wyrzeczeń i poświęceń.Nie potrafi przyznać się do błędu, jest niesprawiedliwy, tchórzliwy, za wartościowe uważa tylko swoje zdanie, nie liczył się z opinią publiczną, wśród poddanych wzbudza strach.. Na jego barki spadła ogromna odpowiedzialność za los miasta, stara się jak najlepiej wypełnić swoje zadanie.Ocena Kreona ( postać z Antygony) jako władcy..

Za jego panowania w kraju jest dobrobyt, spokój i radość.Tak jak każdy człowiek, Kreon miał też pozytywne cechy.

Kreon po śmierci Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, jako brat żony Edypa, Jokasty, został władcą Teb.. Kreon jako władca - charakterystyka.. Zostaje za to skazana na śmierć.w poemacie: najwspanialszy ideał chrześcijańskiego władcy: dobry, miłujący swój lud i rycerzy, odważny, mądry, sprawiedliwy, słuchający swoich doradców, pobożny, obrońca wiary chrześcijańskiej; walczył o upowszechnienie chrześcijaństwa (walka z Saracenami w Hiszpanii),Antygona - krótka charakterystyka.. inne cechy tragedii antycznej-Konfliktem tragicznym jest zderzenie dwóch przeciwnych racji: *Kreona, władcy, który ustanawia prawa i respektuje je.. Podajce w punktach.. Odpowiedz.. * czy jest tyranem.. DOBRY WŁADCA to człek mądry, prawy, a zarazem hojny, srogi, lecz rozsądny.. Nie zgadza się z wolą ojca, jednakże nie atakuje go ani nie wszczyna awantury.. Poza tym był to władca odznaczający się wielką pychą i zarozumiałościa.. Tak właśnie stało się w przypadku króla Teb - Kreona - jednego z głównych bohaterów dramatu Antygona Sofoklesa.. Zwłaszcza ten pierwszy pokazał przekonująco przemianę granego przez siebie bohatera, który z pewnego siebie władcy staje się przestraszonym i bezradnym wobec wyroczni człowieczkiem, by w finale triumfująco powrócić jako… autokrata (?. Odpowiedzi: 0 .. To zadanie ma być na stronę:) Bardzo byłabym wdzięczna jeżeli pomógłby mi ktos rt napisac ponieważ jestem kiepska w pisaniu wypracowań:) Pliska.Czasami zdarza się, że władca nie posiada owej cechy zupełnie lub inaczej ją rozumie, co niejednokrotnie prowadzi do błędu lub nieszczęścia.. Jest siostrą Ismeny, Polinika i Eteoklesa.. Starał się rządzić sprawiedliwie.. Przedstawia mu swoje racje, ukazując wyższość prawa nad uczuciami.Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z tego powodu zakazano jego pochówku.. Starał się rządzić sprawiedliwie.. Zabronił pogrzebania ciała Polinejkesa, który sprowadził obcych i naraził miasto na niebezpieczeństwo.Wymień cechy charakteru Kreona,Edypa i Jokasty z lektury 'kród edyp ' ela2006 Kreon - brat Jokasty, po śmierci Lajosa objął rządy w Tebach.. Wielokrotnie, na drodze do realizacji swojego celu, wykazywała się odwagą.. W tej trudnej dla kobiety sytuacji dowiadujemy się wiele o jej cechach charakteru.. Nie pozwolił pochować ciała zdrajcy (Polinejkesa), mimo iż ten również był spokrewniony z władcą.Kreon - charaktrystyka.. Nie można go ocenić ani jako dobrego władcę, ani jako złego.. Kreon pand wszystko stawia dobro publiczne, utożsamione z dobrem państwa.. *czy słucha doradców..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt